Тази нощ будувах от 3 до 5. Въпреки това се чувствам по-добре от вчера. Направих си сутрешната гимнастика и отпрашихме.
Първо минахме през Епъл стора – само от далече, де. Имаше огромна опашка. Не ми се губят два часа за някакъв си айФон, особено при никаквата гаранция че ще стигнат до мен. Завихме у лево и се забихме в любимия Тад за закуска.
Палачинките, оказва се, са пристрастяващи. А и започвам да задобрявам с оливането им с кленов сироп. След обилното похапване се засилихме към OrakTable world (OTW)
Днеят ни започва със Hacking oracle 12c на Tannel Poder. Тоя човек е Змей. Разхожда се из SGA и x$ с лекота.
Показва как се използват някои негови скриптове – snapper, ashtop и други
След това излгедах Successful oracle exadata implementation: a real-life example представено от Heli Helskyaho, Elise Valin-Raki, Tuomas Pystynen. Нали и на нас ни се случва една такава консолидация, искам да нагледам как го правят по света.
Оказа се, че техния проект е дори още по-предизвикателен – подкарали са почти 100 бази на X3-2 1/8 rack. От друга страна самата процедура по миграцията е била лесна – един уикенд downtime за production базите и един месец (месец!) за дев/тест! Ние имаме 5 минути downtime на база… Знаете ли как се копират терабайтови бази от Лондон до Виена за 5 минути? 🙂
След това с удоволствие изгледах Real-world performance of star and snowflake schemes part 1: the theory представено от Andrew Holdsworth, Mike Hallas, John Clarke
Real world problems – most often root causes
– database is not being used as it designed to be used
– the application code/architecture design is sub-optimal
– there is sub-optimal algorithm in oracle code
Представиха четири варианта за достъп до star schema
– b-tree index
– bitmap index
– exadata
– in-memory
Много тестове, някои обяснения.
* * *
Днес обяда е много по-добре организиран. Явно кетъринг фирмата си е взела поука от вчерашното фиаско – или са им набили обръчите да се стегнат. Този път имаше достатъчно сандвичи, и времето, прекарано на опашката, беше наистина кратко. Сандвича беше вкусен, салатката с кускус, стафиди и магданоз бива, а брауни-то допълни добре композицията. Междувременно и времето се оправи – слънчево, топло, чак търсихме сянка.
Следобеда започна с поредния Keynote, т.е. свободно време за нас. Прескочих до епъл стора, нямаше наличност. Минете по-късно. Кога – никой не знае.
Следобедните сесии започнах с хардлайнера Том Кайт: Five more things about SQL and PL/SQL
Залата беше доволно претъпкана. Том е звезда. Говори за относително скучни неща. Но и той е човек, не може винаги да измисля интересни презентации
След това имах късмета да попадна на нещо много полезно в нашата ситуация: Best practices: consolidate with oracle exadata and manage resources – Rene Kundersma and Sue-Kyoung Lee
Хората много добре си знаеха темата, от релния живот. Започнаха с обяснение на стандартните предизвикателста при проект за консолидация и после минаха към решенията, предлагани от Ексадата. Например IORM – това красиво нещо, което може да си позволи само фирма, която си произвежда пълния стек – от БД, през ОС, до сториджа. (При нас IORM работи много добре, след първоначалното разчистване на мотики).
Друго, по-стандартно нещо, за които става дума, включваха instance caging. Никога не трябва да се задава CPU_COUNT=1
Паметта е друг конфликтен ресурс. Примерно нашите ексадати ги поръчахме с memory expansion – т.е. половин терабайт RAM на сървър – и пак зор събираме всичко. А за разлика от процесорите, където може да се послъгва (obersubscription), с паметта не може да шикалкавиш.
(ако имаш пет бази, и всяка се нуждае от 10 процесора, можеш спокойно да минеш с 40 процесора – няма как всичките да са активно на макс по едно и също време
обаче ако всичките искат по 150 GB SGA, нам начин това да влезе в 512 GB общо). Друг споделен ресурс – флаш. Според техните наблюдения, когато флаша е претоварен то заявки, времето за отговор може да скочи до 3 ms (от нормалнните около 0.5). Пак е по-добре от дисковете, де – нашите сме ги виждали да скачат до абсурдните 100 ms.
Подсказаха, че съвсем скоро ще има доста гъвкавост относно настройките (приоритети на базите, min/max falsh storage per database) за флаша на Exadata
* * *
Вечерта бяхме поканени на сбирка на Oracle ECEMEA (East and Central Europe, Middel East, Afrika). Сбирката беше в едно интересно хале на около три километра от конферентните сгради. Двамата с колегата единодушно решихме да стигнем пеша, което не беше зле. Съвсем малко по-западнал, по-индустриален квартал, но беше добра разходка. Минахме покрай две сгради на Adobe. Преди двайсет години, когато ползвах PageMaker за предпечат на училищния вестник, или Photoshop за работата с картинки, въобще не съм могъл дори и да си помисля, че ще видя къде се създават тези продукти.
Иначе самата сбирка беше умерено интересна, леееко по-формална от моя вкус. Бяхме може би малко над стотина човека и имахме удоволствието да бъдем лично поздравени от Safra Catz, един от настоящите CEO на Oracle след оттеглянето на Лари Елисън. Т.е. половин Лари.
Имаше разни манджи от различните региони на ECMEA. Аз пробвах африканското – оказа се не лоша, но обикновена пилешка яхния. Имаше и нещо като питка-палачинка, с интересна консистенция на гъба. Към 21:30 подкарах колегата да се прибираме – отчасти защото не ми се разхожда сред тъмни улички посред нощ, отчасти заради костюмарската обстановка, но най-вече защото настинката ми взе да става съвсем гадна. Не знам дали съм вдигнал температура, но се чувствах като парцал.
Sorry, the comment form is closed at this time.