Имам си нова играчка!
По принцип нямам навик да си губя часовниците. Колкото часовника съм имал, всичките съм сменил по други причини. И си имах навика никога да не оставам без часовник. Особено в последните 6-7 години, когато открих чара на водоустойчивите…
Всъщност преди 6-7 години баща ми ми донесе от Германия един хронограф Swatch, който се оказа много здрав. Този часовник е преживял какво ли не. Но преди 2 години изпадна в период на полуразпад и си купих един забележителен водомер: TCM Hiking Watch. Зад изключително смотания му дизайн се крият истински и доволно точни барометър, барометричен алтиметър, компас, термометър + всички нормални часовнически функции. И то само за 40 лева.
Преди 8-9 месеца дадох Swatch-а на вуйчо ми, за да измерва някакви времена в басейн или нещо такова. Така и не го попитах какво стана – този часовник съм го отписал. Но по Коледа ми откраднаха TCM-а и аз си останах без часовник. А това си е малко неудобно. Не че нямам постоянно източник на информация за времето – просто трябва да вадя GSM-а от калъфчето, за да видя колко е часа. А него не мога да го нося в банята, в басейна, в морето и т.н. Абе неудобно е.
За това Боби ми обеща, ако си взема този толкова жадуван изпит, да ми купи часовник – за награда. Речено – сторено. От 2 дни съм горд собственик на Casio G-Shock Wave Ceptor AWG-100 Tough Solar (последния да затвори вратата).
Теоретично това е мечтата ми за техника – това зверче (би трябвало да) не изисква никаква поддръжка. Просто работи! Какво имам предвид:
– G-shock серията са здрави (удароустойчиви). Не съм го ритал, но му вярвам. Изглежда „здрав”. Метална черупка, гумирана отвън, минерално стъкло (е, не е сапфирено…) което трудно ще се надраска, че и 2 години гаранция. Единственото, което мога да искам повече е каишка от стомана или титаний. Обаче часовниците с каишка от стомана тежат над 130-150 грама. Това се решава до някъде с титания – теглото пада до 80-110 грама, цената се покачва с 80-150 лева. Но просто нямаше такъв модел в магазина когато си го купувах. А сега часовника ми тежи 54.3 грама 🙂
– Водоустойчив – естествено. Нали е G-shock. В рекламите пише, че е водоустиойчив на 20 бара налагане или 200 метра, което съвсем не означава, че може да се гмуркате на 200 метра дълбочина. Всъщност 20 бара е еквивалента на 200 метра въздушно налягане или нещо такова. На практика с водоустойчивост 5 бара или 50 метра човек може да се къпе, с 10 бара/100 метра може да плува, а с 20 бара/200 метра може да се гмурка до където може да се стигне без тежководолазна екипировка. Което ме устройва, защото аз нямам намерение да се гмуркам никъде.
– Wave Ceptor – това е търговското наименование на Casio за технологията за сверяване с атомни часовници, излъчващи на радио честота. За сега не съм успял да го сверя по този начин, но все пак дори и през деня хващам, макар и слабо, сигнала от Германия (DCF77) и дори от UK (MSF). По-голям шанс да се свери има от Германския, който излъчва на 77.5 килохерца с 50 kW мощност и е на по-малко от 1500 километра. Просто трябва да опитам от по-високо място или някоя нощ да го оставя край някой прозорец, защото през нощта има по-малко смущения в сигнала. На практика на сверяването не разчитам много, но това означава, че си остава точен колкото обикновен кварцов часовник. Това си е доста приемливо, плюс възможността когато искам да си поиграя и да го сверя от някое по-високо местенце.
– Tough Solar – часовника се захранва от акумулаторна батерия, която се зарежда от слънчев панел. На ден му трябват около 5 минути пряка слънчева светлина, а при облачно време и зад прозорец- около час. Което е напълно изпълнимо. Но дори и да стои на тъмно, батерията има достатъчно заряд за да го търкаля половин година. Освен това на тъмно той има разни трикове за спестяване а енергия – примерно след час си изгася дисплеите (които и без това не се виждат – нали е на тъмно), а след 6-7 дни спира да върти и стрелките и само си брои времето вътрешно.
***
При избора много се чудих кой часовник да избера. Много се замислих за Pro Trek серията, които имат и компас/барометър/алтиметър/термометър. Но компаса им е с точност 11 градуса (макар да отчита на дислпея то 1 градус). Барометъра и алтиметъра също са на твърде любителско ниво, а обикновено когато ми трябват, край мен е и моя Garmin GPSMap 60CSx, който има много по-добри сензори. Термометъра също не е голяма гъзария, предвид че когато часовника е на ръката, той се топли от телесната температура и показва нещо между 25 и 35 градуса. Но всъщност това, което ме отказа от Pro Trek, е че
– имат по-кофти дизайн
– цената на хубавите ProTrek е над 400-500 лева.
При конкуренцията (примерно Suunto) дизайна е една идея по-добър, но цената е няколко идеи по-висока. Просто не мога да изнудя Боби за такава сума – няма да разбере как съм готов да дам за играчка толкова, колкото струва една пералня. А тя държеше часовника да е от нея.
***
На края, няколко думи за избора. Избрах Casio, защото:
– Имат много добра репутация на „здрави” машини, особено G-shock, до някъде и Pro trek сериите.
– Цената за качеството им е доста ниска.
– Имат много добро присъствие в българския интернет.
– Имат много функции наблъскани в един часовник – това е най-сладкото при избора на играчка
– Имат много богата гама, макар и да не намерих една машина с всички желани от мен функции на куп
Аз избирам доста бързо. Този път даже вкарах твърде много усилия. Един цял ден сравнявах характеристики, функции, цени, дизайн и т.н. Бях си направил таблица в ексел с функциите на 20-те най-вероятни кандидати, теглови коефициенти на всяка екстра и т.н. Но истината е, че това е само подготовката – реалния избор е на място в магазина, защото
– Не всичко е в наличност, а аз реша ли да се обзаведа с играчка, не обичам да чакам
– Реално часовниците изглеждат много по-различно от снимките. Чувството да видиш часовника, да го пипнеш, да го пробваш, не може да се представи в интернет.
И така, в магазина прекарах около 15-20 минути, което си е рекорд за мен за най-дълго стоене в магазин.